BM’den Gazze açıklaması: İnsani felaket gözler önünde gerçekleşiyor – 2023

admin

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, Gazze’de gelecek günlerde olabileceklerden derin endişe duyduklarını belirterek, “Gazze’deki insani felaket kapalı kapılar ardında değil, gözler önünde gerçekleşiyor.” ifadelerini kullandı.

Dujarric, Gazze’deki gelişmelere ilişkin açıklama yaptı.

“DURUM ÇOK CİDDİ”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in hafta sonu muhataplarıyla yoğun görüşmeler yürüttüğünü aktaran Dujarric, “Durum çok ciddi. Önümüzdeki birkaç günde olabileceklerden ciddi endişe duyuyoruz.” uyarısında bulundu.

Dujarric, “Gazze’deki insani felaket kapalı kapılar ardında değil, gözler önünde gerçekleşiyor.” dedi.

BM’nin insani ateşkes çağrısı konusunda ısrarcı olduğunu aktaran Dujarric, “Böylelikle her damla yakıt ya da bir ambulansın geçişi için müzakere etmek zorunda kalmayız.” değerlendirmesinde bulundu.

UNIFIL ASKERİNİN VURULMASINI KINADI

Dujarric, BM’nin Lübnan-İsrail sınırında görev yapan Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Barış Gücü (UNIFIL) bünyesinde görevli askerin, bilinmeyen bir kaynaktan açılan ateş sonucu yaralanmasını kınadıklarını bildirdi.

BM personeli ve tesislerinin güvenliğinin sağlanması gerektiğine dikkati çeken Dujarric, çatışmanın daha geniş bir bölgeye yayılmaması için gerginliğin azaltılması çağrısını yineledi.

BİLANÇO AĞIRLAŞIYOR

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları 7 Ekim’den bu yana devam ederken, saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı her geçen gün artıyor. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail saldırılarında Gazze Şeridi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 4 bin 609’u çocuk, 3 bin 100’ü kadın olmak üzere 11 bin 360’a yükseldiği bildirilerek, saldırılarda yaralananların sayısının ise 28 bin 200’e ulaştığı aktarıldı. Açıklamada Batı Şeria’da ise İsrail güçlerinin saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 180’e, yaralıların sayısının ise 2 bin 700’e yükseldiği ifade edildi.

g1

KAYIP VE ENKAZ ALTINDA OLAN 3 BİNDEN FAZLA KİŞİ VAR

İletişim kesintileri nedeniyle bilgi toplamanın zor olduğu vurgulanan açıklamada, bin 700’ü çocuk olmak üzere 3 bin 250 kişinin hala kayıp ya da enkaz altında olduğu aktarıldı.

Yakıtın tükendiği Şifa Hastanesi’nde ise 6 prematüre bebeğin ve 9 hastanın hayatını kaybettiği belirtildi. İsrail saldırılarında 202 sağlık personeli ve 36 sivil savunma mensubunun hayatını kaybettiği ifade edilen açıklamada, 130’dan fazla personelin de yaralandığı aktarıldı.

g4

35 HASTANEDEN 25’İ HİZMET DIŞI

Gazze Şeridi’ndeki 35 hastaneden 25’inin ve 72 sağlık tesisinden 53’ünün yakıtlarının tükenmesi ya da bombardımanlar nedeniyle hizmet dışı kaldığı aktarılan açıklamada, saldırılarda 60 ambulansın hasar aldığı ve 53’ünün tamamen hizmet dışı kaldığı ifade edildi. (AA)

Günün önemli manşetleri
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Ersan Şen'e tepki gösteren Oğuzhan Uğur, Rezan Epözdemir'e çağrı yaptı! Yanıt gecikmediErsan Şen’e tepki gösteren Oğuzhan Uğur, Rezan Epözdemir’e çağrı yaptı! Yanıt gecikmedi
Bodrum'da sağanak! Cadde ve sokaklar göle döndüBodrum’da sağanak! Cadde ve sokaklar göle döndü
Özgür Özel, Meral Akşener ile bir araya gelecek! Özgür Özel, Meral Akşener ile bir araya gelecek!

Yorum yapmayı unutmayın!

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın