Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den ‘kız okulları’ açıklaması: ‘Gerekirse açabilmeliyiz’ – 2023

admin

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı canlı yayında eğitim sistemiyle ilgili konuştu. Tekin, kız okulları kurmanın, kız çocuklarının okula gönderilmemesini engelleyecek bir çözüm olabileceğini belirtti.

Bakan Tekin, “Kız çocuklarını okula göndermeyen ailelerin “Ben çocuğumu erkeklerle aynı okula göndermek istemiyorum” dediğini iddia etti. Tekin, “Şimdi benim Milli Eğitim olarak birincil hedefim ne? Kız çocuklarının okullaşması sağlamaktı. O zaman veliyi ikna etmek için biz, gerekirse kız okulları da açabilmeliyiz, veli isterse çocuğunu kız okullarına gönderebilmeli, isterse erkeklerin gittiği okullara gönderebilmeli” dedi.
Karma eğitimin esas olduğunu söyleyen Tekin “Ama bu tür gerekçelerle, yani eğitimin, okullaşma oranının artması anlamında bu tür tedbirleri almak gerekiyorsa beraber alalım” ifadelerini kullandı.

“KARMA EĞİTİM ESASTIR”

Karma eğitime karşı olmadığını savunan Tekin, “Şimdi buradan hareketle karma eğitime karşı olduğum söyleniyor. Tam tersine özgürlükçüyüm, karma eğitim isteyen veliler için de kuşkusuz o olacak. Zaten bizim Millî Eğitimin temel kanununda öyle diyor, karma eğitim esastır ama benim asli görevim, okullaşma oranını artırmaktır” diye konuştu.

YENİ ÖĞRETMEN ATAMALARI YAPILACAK MI?

Öğretmen atamalarına da değinen Bakan Tekin, şunları söyledi: Millî Eğitim Bakanlığının tek başına karar verebileceği bir konu değil. Nihayetinde bütçe çerçevesinde bunu yapabilecek durumdayız. Biz bu yıl yine bir atama takvimi oluştururuz ve atama prosedürünü de önümüzdeki eğitim öğretim yılının yani bahar yarıyılının başına yetiştirecek şekilde şubata kadar süreci yürütebileceğimiz bir atama takvimi oluşturabileceğimizi… Rakamı hem Maliye Bakanımızla hem de bütçeyle ilgili diğer bürokratik mekanizmalarla konuştuktan sonra netleştirmiş oluruz. Yani her yıl mutlaka atama oluyor, bu yıl da olur.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Sıcaklık rekorları artacak! Meteoroloji ve valiliklerden yüksek sıcaklık uyarısı! İşte 12 Temmuz Çarşamba hava durumu tahminiSıcaklık rekorları artacak! Meteoroloji ve valiliklerden yüksek sıcaklık uyarısı! İşte 12 Temmuz Çarşamba hava durumu tahmini

Yorum yapmayı unutmayın!

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın