Sabaha karşı uykuları ‘Mavi Ay’ kaçırdı! Görsel şöleni kaçırmak istemeyenler o anları ölümsüzleştirdi – 2023

admin

Sabaha karşı gökyüzünde görsel şölen oluşturan Mavi Ay’a Türkiye’den ilgi büyük oldu. Ülkenin dört bir yanında vatandaşlar o anları izlemek için uyanık kaldı.

MAVİ AY, İSTANBUL’UN SİMGELERİYLE BULUŞTU

Gök bilimciler tarafından bir takvim ayında yaşanan ikinci Dolunay olarak; Mavi Ay şeklinde tanımlanan nadir doğa olayı, ilgi ile izlendi. Çengelköy’de ayın eşsiz görüntüsünü izleyenler, o anları cep telefonu ile kaydetti. Ay’ın İstanbul’un simgeleri ile buluştuğu anlarda ise eşsiz unutulmaz görüntüler ortaya çıktı.

istanbulda-mavi-ay-gorsel-solen-olusturdu_4513_dhaphoto3

HATAY’DA BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ

Hatay’ın Samandağ ilçesinde, Ay’ın Dünya’ya en yakın konumda olduğu, ’Mavi Ay’ gökyüzünde görsel şölen oluşturdu. Gök bilimciler tarafından bir takvim ayında yaşanan ikinci Dolunay olarak; Mavi Ay şeklinde tanımlanan nadir doğa olayı, sabaha karşı gerçekleşti.

istanbulda-mavi-ay-gorsel-solen-olusturdu_4513_dhaphoto1

NEDEN ‘MAVİ’ DENİYOR?

Ağustos ayının ilk dolunayı 1 Ağustos’ta gerçekleşirken, 30 Ağustos’ta ortaya çıkan ikinci tam süper Ay, Mavi Ay olarak tanımlanıyor.

istanbulda-mavi-ay-gorsel-solen-olusturdu_4513_dhaphoto2

Bununla birlikte Mavi Ay aslında mavi renkte olmamakla birlikte bu terim, bir ay içinde ikinci bir dolunayı ifade ediyor.

AW019027_07

Normalde süper Ay’lar ortalama bir dolunaydan yaklaşık yüzde 16 daha parlak ve yüzde 7 daha büyük görünüyor.

istanbulda-mavi-ay-gorsel-solen-olusturdu_4513_dhaphoto7

(DHA-İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Canan Karatay'dan 2025 yılı için korkutan öngürü! Aman dikkat, "Herkes buna hazırlık yapıyor" diyerek uyardıCanan Karatay’dan 2025 yılı için korkutan öngürü! Aman dikkat, “Herkes buna hazırlık yapıyor” diyerek uyardı
Hatay'da görsel şölen! Mavi Ay böyle görüntülendiHatay’da görsel şölen! Mavi Ay böyle görüntülendi
İbrahim Saraçoğlu her gün içiyor! Günde 2 bardak için, o illetten kurtulunİbrahim Saraçoğlu her gün içiyor! Günde 2 bardak için, o illetten kurtulun

Yorum yapmayı unutmayın!

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın