SON DAKİKA | Günlerdir beklenen haber geldi! İsrail ve Hamas rehine takasında anlaştı – 2023

admin

Son dakika: İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ‘esir takası’ ve ateşkes gündemdeyken beklenen haber geldi. İsrail ve Hamas rehine takası konusunda anlaştı. İsrail Başbakanı Netanyahu yaptığı açıklamada “Rehineler kademeli şekilde serbest bırakılacak. Hükümet bu akşam zor ama doğru karar verdi. Güvenlik şefleri kararı tam destekliyor. Bu anlaşma orduya hazırlanma fırsatı verecek.” ifadelerini kullandı. İşte detaylar…

İsrail ile Hamas arasında beklenen rehine takasına Netanyahu hükümetinden onay çıktı. Netanyahu, Ssaş Kabinesi’nin ardından yaptığı açıklamada, rehinelerin aşamalar halinde serbest bırakılacağını söyledi.İsrail Başbakanı, üzerinde konuşulan anlaşmanın, Kızılhaç’ın Hamas’ın elinde bulunan rehinelere ulaşarak gerekli tıbbi desteği sağlamasını da içerdiğini belirtti.

“ABD BAŞKANI BIDEN YARDIM ETTİ”

Netanyahu, ABD Başkanı Joe Biden’ın anlaşmanın daha fazla rehineyi içerecek şekilde geliştirilmesine yardım ettiğini anlaşmanın savaşa devam etmesi için orduya hazırlanma imkanı tanıyacağını vurguladı.

Netanyahu, Gazze Şeridi’nde geçici ateşkes sağlanması halinde dahi Hamas’la savaşa devam edeceklerini sözlerine ekledi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz da anlaşmanın tüm rehinelerin serbest bırakılması için ilk adım olduğunu söyledi.

İSRAİL – HAMAS ARASINDA ESİR TAKASI ANLAŞMASI

İsrail ve uluslararası basına, anlaşmanın ilk aşamasında, Hamas’ın Gazze’de tutulan 50 ila 80 arasında İsrailli kadın ve çocuğu serbest bırakacağı yansımıştı.

Buna karşılık İsrail’in, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 150 Filistinli tutukluyu serbest bırakmasının beklendiği aktarılmıştı.

Esir takasının, Gazze’de 4 günlük ateşkes ilan edilerek gerçekleşeceği ve anlaşma kapsamında günde yaklaşık 300 tırın Gazze’ye girişinin sağlanacağı iddia edilmişti.

İsrail’e göre, Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

thumbs_b_c_2f4c690d35b02b5e1c72f9197e5ba7cd

İsrail hapishanelerinde 2000’den fazlası idari tutuklu olmak üzere yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu bulunuyor.

İsrail güçleri, 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaklaşık 3 bin Filistinliyi gözaltına aldı.

İSRAİL’İN HAMAS İLE YAPTIĞI 2011’DEKİ ESİR TAKASI ANLAŞMASI

Hamas’ın Mısır aracılığıyla İsrail’le 11 Ekim 2011’de yaptığı esir takası anlaşması çerçevesinde, bir İsrail askeri (Gilad Şalit) karşılığında hapishanelerdeki 1027 Filistinli tutuklu serbest bırakılmıştı.

Ancak İsrail, serbest bırakılan Filistinlilerden bazılarını yeniden tutuklamış ve haklarında daha önce verilen cezaları yeniden uygulamaya koymuştu.

Günün önemli manşetleri
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Belediye otobüsü şoförüne yaptığı uyarı ortalığı karıştırdı! Kadın yolcular birbirine girdiBelediye otobüsü şoförüne yaptığı uyarı ortalığı karıştırdı! Kadın yolcular birbirine girdi
Çocukların tartışmasına babaları karışınca kan aktı! Muhtar öldürüldüÇocukların tartışmasına babaları karışınca kan aktı! Muhtar öldürüldü
Feci kaza! 2 ölü, çok sayıda yaralıFeci kaza! 2 ölü, çok sayıda yaralı

Yorum yapmayı unutmayın!

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın