SON DAKİKA | İsrail’den Şifa Hastanesi’ne askeri operasyon! Gözleri bağlanıp kıyafetleri çıkarıldı, bilinmeyen yere götürüldüler – 2023

admin

İsrail, Gazze’deki saldırılarına devam ediyor. Gece yarısından sonra İsrail ordusu, tanklarla kuşattığı Gazze’deki Şifa Hastanesi’ne operasyon düzenlemeye başladı.

İSRAİL ORDU SÖZCÜSÜ: ‘HASTANENİN BELİRLİ BİR BÖLÜMÜNE OPERASYON YÜRÜTÜLÜYOR’

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, X platformundan yaptığı paylaşımda, Şifa Tıp Merkezi’nin belirli bir bölümüne yönelik askeri operasyon yürütüldüğünü belirtti.

Adraee, operasyonun hastane içindeki vatandaşları, sağlık ekiplerini ve hastaları hedef almadığını öne sürdü.

Operasyon öncesinde hastane müdürlüğüne konunun iletildiğini dile getiren Adraee, operasyon öncesinde hastaneden hasta ve sığınanlardan boşaltılması yönünde çabaların gösterildiğine işaret etti.

“REHİNELERE DAİR BİR BELİRTİ YOK”

İsrail Ordu Radyosu operasyonun başlamasının ardından aktardığı haberde, “Şifa Hastanesi’nde kaçırılanların varlığına dair bir belirti yok, taramalar devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Haberde, hastanedeki İsrail güçleri ile, “askerlerden ayrı bir yerde bulunan hastalarla veya hastanedeki sağlık ekipleriyle herhangi bir sürtüşme yaşanmadığı” kaydedildi.

BODRUM KATLARINDA PATLAMA GERÇEKLEŞTİRDİLER

Şifa Hastanesi’ndeki sağlık kaynaklarının AA’ya yaptığı açıklamaya göre, İsrail ordusu, Şifa Hastanesi’nin ameliyathane, böbrek, dahiliye, hasta kabul ve doğumhane binalarına baskın düzenledi, bodrum katlarında ise patlama gerçekleştirdi.

İsrail askerlerinin, baskın düzenlediği binalarda arama yapmak üzere kapalı kapıları patlayıcı ile patlattığı bildirildi.

GÖZLERİ BAĞLANIP KIYAFETLERİ ÇIKARILARAK BİLİNMEYEN BİR YERE GÖTÜRÜLDÜLER

İsrail askerlerinin hastanede onlarca sağlık personelini ve yerinden edilmiş kişiyi alıkoyarak sorguya aldığı, ayrıca bazı kişileri ellerini ve gözlerini bağlayarak ve kıyafetlerini çıkararak bilinmeyen bir yere götürdüğü aktarıldı.

Hastane binasına ve çatısına da keskin nişancıların yerleştirildiği kaydedildi.

DSÖ: HABELER SON DERECE ENDİŞE VERİCİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, X sosyal medya platformundan, İsrail askerlerinin Şifa Hastanesine baskın düzenlemesine ilişkin paylaşımda bulundu.

“Şifa Hastanesine askeri saldırı yapıldığına dair haberler son derece endişe verici. Sağlık personeli ve hastaların güvenliğinden kaygılıyız.” ifadelerini kullanan Ghebreyesus, hastanedeki sağlık personeliyle bağlantılarının yeniden koptuğunu vurguladı.

BM: ‘HABERLER KARŞISINDA DEHŞETE DÜŞTÜM’

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, X sosyal medya platformundan, İsrail askerlerinin Şifa Hastanesi’ne baskın düzenlemesine ilişkin paylaşımda bulundu.

Yenidoğanların, hastaların, sağlık personelinin ve bütün sivillerin korunmasının diğer tüm kaygıların önüne geçmesi gerektiğini vurgulayan Griffiths, “Şifa Hastanesi’ne askeri baskın yapıldığına ilişkin haberler karşısında dehşete düştüm. Hastaneler savaş alanı değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Android kullanıcıları uzun süredir istiyordu!Android kullanıcıları uzun süredir istiyordu!
Dikkat çeken sözler! 'Bir iddiayı daha ortaya koyuyorum' diyerek duyurduDikkat çeken sözler! ‘Bir iddiayı daha ortaya koyuyorum’ diyerek duyurdu
Tokat'ta avlandı! Tam 459 kiloTokat’ta avlandı! Tam 459 kilo

Yorum yapmayı unutmayın!

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın