SON DAKİKA | Kemal Kılıçdaroğlu seçimin ardından ilk kez canlı yayında! “Kurultayda ben çıkıp ‘adayım’ demem” – 2023

admin

Son dakika: 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan düşük oy alan 28 Mayıs seçimlerinden de mağlubiyetle ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu günler süren sessizliğini bozdu. Sözcü TV’ye katılan Kılıçdaroğlu, gazeteciler Uğur Dündar, Alişar Delek, İsmail Saymaz ve İpek Özbey’in sorularını yanıtlıyor. Seçimlerin ardından en çok konuşulan konu olan CHP’de neler yaşanıyor? Kulis bilgileri doğru mu? Yerel seçimlerde hangi politika izlenecek? İşte detaylar…

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde;
Seçim dönemi için pişmanlığım olmadı, benim açımdan yapılan her şey doğruydu. Bir, sordunuz ‘Pişmanlık duyuyor musunuz’ diye? Bugüne kadar yaptığım çalışmalar bunlardan pişmanlık duymuyorum. İki Türk siyasetinde önemli bir aşamayı kaydettik. Tarihimizde bir ilkti bunlar unutuldu konuşulmuyor. Üç, bir mutabakat metni hazırladık. Yeteri kadar anlattık mı tartışılabilir. Toplumun her kesimiyle diyalog kurduk. Her şeyi anlatmaya çalıştık her kesimi kucaklamaya çalıştık. Önemli adımlar attığımızı söyleyebilirim. Biz kazanacağımıza inanıyorduk. 6 lider ve 2 büyükşehir belediye başkanı arkadaşlarımızla alanlara çıktık mitinglerimizi yaptı. Ama beklediğimiz olmadı. Beklediğimizin olmamasının bizim üzerimizde üzüntüye neden olmasını beklersiniz bundan üzüldük. O akşam ben konuştum 6 lider bir araya geldik. Basın mensuplarına seslendim. CHP’yi çok iyi tanımak lazım, sıradan bir parti değil. Bir lider partisi de değil. O akşam lidelerle ve kurmay arkadaşlarımızla oturduk konuştuk. MYK’yı milletvekillerimizi topladık. Her bir arkadaşımız oturduk ve çalıştık durumu değerlendirdik.

“YEREL SEÇİMLERDEN ÖNCE…”

Kurultayımızı toplayacağız. Eleştirileri değerlendirdik ve bu kararı aldık. Yetkiyi partililerimize bıraktık. Bu çerçevede bir yol yöntem çizdik. Yerel seçimlerden önce olacak. Genel Başkanı’nın seçileceği kurultayın da yerel seçimlerden önce olması ve bir an önce bitmesi.

h2

YENİDEN ADAY OLACAK MI?

CHP genel başkanları için adaylık çok önemli değildir. İlk önceliğimiz ülkemiz, sonra partimizdir. Sonra genel başkanlık gelir. CHP’nin kurumsal kimliği içerisinde genel başkanlık üçüncü sırada yer alır bizim için kural budur.

“SEÇİMLERİ NEDEN KAYBETTİK?”

Acaba biz nerede kaybettik? Bunu da araştırdık. Kasaba, köylerde Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy 3 milyon 580 bin, Erdoğan’ın aldığı oy 6 milyon civarında. Arada 3 milyon oy farkı var. 3 ve üzeri sandığı olan yerlerde Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy yüzde 51, Erdoğan’ın yüzde 49. Bu CHP’nin kırsalda tek sandık olan yerde, 2 veya 3 sandık olan yerlerde gerektiği etkiyi gösteremediğini görüyoruz. Seçmeni etkileyemedik. Beklediğimiz oyu alamadık. 3 milyon fark, en fazla 3 sandığın konulduğu yerlerden kaynaklanıyor. Bu şunu gösteriyor bize, enerjinin en azından bir bölümünü buraya harcayabilirdik buralara gidilebilirdi.

h1

“AĞIR BİR YENİLGİ OLARAK DEĞERLENDİRMEYİ ASLA KABUL ETMEM”

Ortaya çıkan tabloyu ağır bir yenilgi olarak değerlendirmeyi asla kabul etmem, sizin de kabul etmenizi doğru bulmam. Kazanamadık doğru ama bunu ağır bir yenilgi olarak kamuoyu önüne koymak olmaz.

Bu seçime sandık açısından söylüyorum CHP kadar hazırlık yapan ikinci bir parti bulamazsınız. 1,5 yıl buna hazırlandık. İlk turda bazı sorunlar çıktı. Ama bu tutanakların alınmadığı anlamına gelmiyor. ‘Yüzde yüz her şeyi mükemmel yaptınız mı?’ Hayır arkadaş doğruları söyleyeceğiz.

Ne zaman bir, iki ve üç sandığın kurulduğu yerlerden sonuçlar gelince baktık ki tablo bizim gördüğümüz gibi değil. Biz üç ve daha fazla sandığın konulduğu Türkiye genelindeki tüm yerlerde yüzde 51 ve fazlasını alıyoruz. Biz bir, iki ve üç sandık konulan yerlere gitmemişiz. Bunu söylüyorum. Sandık görevlisi var biz oraya gidip kendimizi anlatamamışız.

Biz şunu da araştırdık, ‘Acaba kırsaldaki insan neden ekonomik yıkımdan çok etkilenmedi’. Çok basit ayda 500 lira verdiğinizde zaten harcayacak yer yok köyde nerede harcayacak? Deprem bölgesinde de birden çok nedeni var. Dağıtılan paralar var.

“BAYRAĞI TESLİM ALANLAR DAHA İLERİYE TAŞIYACAKTIR”

Bu bir demokrasi yarışıdır biz çıtamızı yükselttik. Ama kazandık mı hayır. Biz pek çok sorunun çözümü için öncülük ettik. Bundan sonraki süreç bayrağı teslim alanlar elbette daha ileriye taşıyacaktır. İl başkanları ilçe başkanları değişecek. Her şey değişecek. Kimsenin kazığı çakacak hali yok. CHP duygularıyla değil aklıyla hareket eden bir partidir. Tabloya bakacak nedir ne değildir? CHP kişi eksenli bir parti değildir. Bizim parti meclislerimiz diğerlerine benzemez. Eleştiren hiç bir arkadaşımın sözünü kesmem.

“GİDİP DE ‘BEN ADAYIM’ DEMEM”

CHP’de kişiler önemli değil. Değişimin önünü açtık. Aday olup olmamanın hiçbir önemi yok. Kurultayda gidip de ‘Ben adayım’ demem. Ama getirip işi yine kişiye getiriyoruz. Değişim olmayan bir hayat var mı? Hayatın her alanında değişim var. Önce merkez yönetimimizi topladık, Meclis grubumuzu topladık. Gözle görülür değişimler yaptık. ‘Vay efendim bu değişim yetersiz’ elbette. Kurultay kararı da aldık. Gideceğiz oturacağız anlatacağız kurultayda. Belki benim bilmediğim başka arkadaşımın gördüğü olay vardır bunu da konuşur eleştiririz. CHP’den en sert eleştiriler yapılır genel başkan bunu dinler.
kk6666

“GENEL BAŞKANIN SEÇİLECEĞİ BİR KURULTAY”

Kongre kararını aldık, parti meclisimize soracağız. Seçimli kurultay bu. Parti meclisi, disiplin kurulları seçilecek. Bu seçim genel başkanında seçileceği bir seçim, kurultay. Ben çıkıp ben adayım demem. Anlatamıyorum galiba. Bugüne kadar ben çıkıp da ‘adayım’ demedim. Partinin yetkili organları kimin aday olup olmayacağına karar verecektir. Bu partide herkes gelip genel başkanlığa aday olabilir. Ben kurultay kararı aldım gelsin aday olacaklar çalışsın.

kk1

“YENİLENMELİYİZ VE YOLUMUZA DEVAM ETMELİYİZ”

Bütün olumsuz koşullara rağmen yüzde 48 aldık. Kimleri nasıl tehdit ettiklerini gayet iyi biliyorum. Ama bunlar bizim için gerekçe olmamalı. Biz tüm bunlara rağmen mücadele edip sonuç almak zorundayız. Biz bunu beraber yapacağız. Biz yenilenmeliyiz, güçlenmeliyiz ve yolumuza devam etmeliyiz. Bunu bir kişiye endekslersek yanlış olur. Kişi endeksli değil kitleler olmalı. Demokrasilerde sağlıklı işleyen rejimlerde ülkeyi yönetme iddiasında olan siyasi partiler yarın değişim olacakmış gibi yeni bir şey çıkacakmış gibi hazırlıklı olmalıyız.

“MASADA ‘İÇİMİZDEN BİRİ ADAY OLSUN’ DENİLDİ”

‘Siz neden aday oldunuz?’ diye sordunuz. Ben hiçbir zaman adayım’ demedim. Masada da demedim. Ama altyapısı şöyle oluştu. Bir yıldır 6 lider çalışıyor birbirimizi tanıdık. Hassasiyetlerimizi biliyorduk. ‘İçimizden birisi olsun’ denildi. Masanın iradesine her zaman saygı gösterdim. Arkadaşlarımızla konuşurken de söyledim.

kkkk

“PARLAMENTODA GRUP KURSUNLAR İSTİYORUM”

(Millet İttifakı’ndaki 4 parti için) Onlara göre oy oranları 5 olabilir 7 de olabilir. Böyle bir veri yok elimizde. İlk toplantıda söyledim, bizi bir araya getiren demokrasi dedim. Milletvekilleri verdik evet, çalıştılar, biz de çalıştık. Ben onların parlamentoda grup kurmasını istiyorum. Gelsinler bir araya grup kursunlar hatta iki grup kursunlar. Onların varlığı olması, komisyonlarda temsil edilmeleri demokrasi için son derece önemlidir.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
İmamoğlu sorusuna gündem yaratacak yanıt! İmamoğlu sorusuna gündem yaratacak yanıt!
CHP'den Saadet, DEVA ve Gelecek Partisi'ne tepki 'Siyasi nezaketsizlik'CHP’den Saadet, DEVA ve Gelecek Partisi’ne tepki ‘Siyasi nezaketsizlik’
Pencereden eve girince banyoda karşılaştığı manzara... Korkunç!Pencereden eve girince banyoda karşılaştığı manzara… Korkunç!

Yorum yapmayı unutmayın!

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın