Titanik’in enkazını ararken Atlas Okyanusu’nda kayboldu! İngiliz milyarderin de denizaltıda olduğu ortaya çıktı – 2023

admin

Boston Sahil Güvenlik ekipleri, turistik amaçla kullanılan denizaltının Atlas Okyanusu’nda kaybolduğunu bildirdi. Ekipler, kaybolan denizaltını bulmak için çalışma başlattı. ABD Sahil Güvenlik Biriminin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, denizaltıda 5 kişinin olduğu açıklandı.

6,4 metre uzunluğundaki denizaltı ile irtibatın dalıştan 1 saat 45 dakika sonra kesildiğine işaret edilen açıklamada, son sinyalin pazar sabahı alındığı, dolayısıyla denizaltının 24 saatten daha uzun zamandır kayıp olduğu aktarıldı. Denizaltıyı arama çalışmalarına ABD ve Kanada’dan ekipler katılırken, aramalar havadan ve denizden devam ediyor.

İNGİLİZ MİLYARDER DE DENİZALTIDA

Havacılık sektöründe hizmet veren Action Aviation’ın İngiliz sahibi milyarder Hamish Harding’in üvey oğlu Brian Szasz, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, babasının Titanik’e inen araçta bulunduğunu belirterek, herkesin dua etmesini istedi.
AW918076_03
Daha sonra Szasz, söz konusu paylaşımını silerek, “Annem gizlilik nedeniyle paylaşımımı ve ilgili diğer paylaşımları silmemi istedi. Desteğiniz için teşekkürler.” ifadesini kullandı.

TWITTER’DAN PAYLAŞMIŞTI

Action Aviation’ın da olay öncesi Twitter hesabından “Denizaltı başarıyla hareket etti, Hamish şu anda dalıyor.” paylaşımında bulunmuştu.
AW918076_02

250 BİN DOLAR ÖDÜYORLAR

Küçük denizaltılar, genellikle turistlere, Titanik’in kalıntılarını göstermek için dalma deneyimi sunarken, bunun için turistler on binlerce dolar ödüyor. ABD merkezli “OceanGate Expeditions” isimli firmaya ait denizaltı ile Titanik deneyimi yaşamak isteyenler ise koltuk başına 250 bin dolar veriyor.
AA-20230619-31470798-31470785-OCEANGATE

‘ASLA BATMAYACAĞI’ İDDİA EDİLMİŞTİ

“Asla batmayacağı” iddia edilen lüks yolcu gemisi Titanik, 10 Nisan 1912’de 2 bin 224 yolcu ve mürettebatla New York’a gitmek üzere İngiltere’nin Southampton kentinden yola çıkmıştı. Gemi, 15 Nisan 1912’de bir buz dağına çarptıktan sonra Kuzey Atlantik’in sularına gömülmüştü.

Kazada bin 500’den fazla kişi yaşamını yitirmişti, bunlardan bazıları buz gibi soğuk sularda donarak can vermişti. Gemide sadece bin 178 kişiye yetecek kadar filika bulunuyordu. Birkaç saat sonra kaza yerine ulaşan Carpathia gemisi 710 kişiyi kurtarmıştı.

thumbs_b_c_89757b194b1166abdeee35e3637e8941
Çok sayıda romana ve filme konu Titanik’in enkazı, 1985’te Newfoundland bölgesinin 645 kilometre açığında deniz bilimci Robert Ballard tarafından bulunmuştu. 1987-2004 yıllarında yapılan dalışlarda, batıktan çok sayıda eşya çıkarılmıştı.

ENKAZ 3 BİN 800 METRE DERİNLİKTE

Titanik’in enkazı, Atlantik Okyanusu’nun dibinde 3 bin 800 metre derinlikte yer alıyor. Öte yandan, Amazon’un sahibi ABD’li milyarder Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin’in beşinci ticari uçuşunda yolcu olarak geçen yıl uzaya çıkan Harding, Kuzey ve Güney Kutupları üzerinden dünyayı dolaşarak Guinness Dünya Rekoru kırmıştı. (AA-İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Almanya'nın en büyük parkında yangın! 25 bin kişi tahliye edildiAlmanya’nın en büyük parkında yangın! 25 bin kişi tahliye edildi
Kılıçdaroğlu'ndan 'istifa' çıkışı! "Bunu ilk kez duyacaksınız"Kılıçdaroğlu’ndan ‘istifa’ çıkışı! “Bunu ilk kez duyacaksınız”
Erdoğan teşkilatlara 'özel' talimat!Erdoğan teşkilatlara ‘özel’ talimat!

Yorum yapmayı unutmayın!

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın