Yargıtay’ın AYM’ye suç duyurusu sonrası CHP ve AK Parti’den peş peşe açıklamalar – 2023

admin

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye İşçi Partisinden (TİP) milletvekili seçilen Can Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Kısa sürede gündem olan gelişmenin ardından AK Parti ve CHP’de hareketli dakikalar yaşandı.

ÖZGÜR ÖZEL’DEN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI ÇAĞRISI

Sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Bugün saat 21.00’de Grubumuzu yargıdaki son gelişmeler üzerine olağanüstü kapalı toplantıya çağırdım. Yaşanan gelişmeler hafife alınamaz, görmezden gelinemez. Bu, anayasayı ihlal suçunun ötesinde anayasal düzene karşı kalkışma girişimidir. Derhal bastırılmalıdır.” çağrısında bulundu.

Bugün saat 21.00’de Grubumuzu yargıdaki son gelişmeler üzerine olağanüstü kapalı toplantıya çağırdım.

Yaşanan gelişmeler hafife alınamaz, görmezden gelinemez.

Bu, anayasayı ihlal suçunun ötesinde anayasal düzene karşı kalkışma girişimidir. Derhal bastırılmalıdır.

— Özgür Özel (@eczozgurozel) November 8, 2023

AK PARTİLİ YAZICI: YAZIK ÇOK YAZIK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı Hayati Yazıcı ise yaptığı paylaşımda,”Öyle olaylar olur ki, analiz yapmak için, konuşsan da konuşmasan da sorun olur. Hiç ve asla olmaması gereken öylesi bir olay yaşıyoruz. Yazık, çok yazık. Devleti oluşturan erkler, sorun çözümler. Asla sorun üretmez, üretemez. Birbirini çelmeleyemez.” ifadelerine yer verdi.

????KAMUOYUMUZA

100 yıllık Cumhuriyetimizde maalesef vahim bir hukuk skandalı daha yaşanmıştır.

Yargıtay, Can Atalay hakkında hak ihlali veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.

Oysa AYM kararları yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını,…

— Prof.Dr.Kürşad ZORLU (@zorlu77) November 8, 2023

İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ ZORLU’DAN AÇIKLAMA

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “100 yıllık Cumhuriyetimizde maalesef vahim bir hukuk skandalı daha yaşanmıştır. Yargıtay, Can Atalay hakkında hak ihlali veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştur. Oysa AYM kararları yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlar. Yargıtay’ın AYM kararına uymaması hukuken izah edilemezken AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması “Artık Türkiye’de hiçbir vatandaşın hukuk güvenliğinin kalmadığı” anlamına gelir. Ne yazık ki mahkemeler vasıtasıyla hak, hukuk, adalet tesis edilmediği gibi siyasi iktidar eliyle ülkenin adalet kalelerine darbe vurulmaktadır. Bu karar kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, mahkemelerin bağımsızlığı ve tarafsızlığını bir kez daha rafa kaldırma girişimidir. Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve devletin de mahkemelerin de meşruiyet kaynağı Anayasamızdır. İktidarın gücünü pekiştirmek için hukuku bir araç olarak kullanmasına, AYM’yi itibarsızlaştırmasına ve mahkemeler eliyle gövde gösterisinde bulunmasına izin vermeyeceğiz. Saygılarımızla” ifadelerini kullandı.

Öyle olaylar olur ki, analiz yapmak için, konuşsan da konuşmasan da sorun olur. Hiç ve asla olmaması gereken öylesi bir olay yaşıyoruz. Yazık, çok yazık. Devleti oluşturan erkler, sorun çözümler. Asla sorun üretmez, üretemez. Birbirini çelmeleyemez.

— Hayati Yazıcı (@Hayati_Yazici) November 8, 2023

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dina cinayeti davasında 8 tanık dinlendi! 'Öleceğini tahmin etmedim'Dina cinayeti davasında 8 tanık dinlendi! ‘Öleceğini tahmin etmedim’
Gözaltına alınan eski milletvekili serbest!Gözaltına alınan eski milletvekili serbest!
Erdoğan'dan Özbekistan'da kritik temasErdoğan’dan Özbekistan’da kritik temas

Yorum yapmayı unutmayın!

İçeriği puanlayın.

Yorum yapın