Cumartesi, Haziran 22, 2024
Haber

Ankara’da kaldırımdaki 2 yayanın ölümüne neden olan sürücünün tahliye kararına itiraz – 2024

Güncel habere göre;

Alkollü halde hız sınırını aşıp kaldırımda yürüyen matematik öğretmeni ve öğrencisine çarparak ölümlerine neden olan ve 3 ay sonra tahliye edilen sürücü Mehmet Can Dandin, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı üzerine tutuklamaya yönelik yakalama kararıyla gözaltına alındı.


DHA

Ankara’nın Etimesgut ilçesi 1’inci TBMM Caddesi’nde, 26 Şubat’ta Mehmet Can Dandin’in kontrolünü yitirdiği 06 AEG 869 plakalı otomobil, kaldırımda yürüyen Süleyman Demirel Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Umut Can ve ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu matematik öğretmeni Ekin Sert’e çarptı.

Can ve Sert hayatını kaybederken, sürücü Mehmet Can Dandin ve yanındaki 3 arkadaşı kaçtı.

Hız sınırı 50 kilometre olan yolda 112 kilometreyle gittiği, kavşakta ışık ihlali yaptığı ortaya çıkan ve alkollü olan Dandin, 2 gün sonra polise teslim oldu.

Dandin, çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği’nde tutuklanırken, 3 arkadaşı ise serbest bırakıldı.

Mehmet Can Dandin, tutuklanmasından yaklaşık 3 ay sonra 22 Mayıs’ta avukatının itirazıyla Sulh Ceza Hakimliği’nce, 500 bin lira teminat bedeli ödemesi kabul edilip, konutu terk etmeme ve yurt dışı çıkış yasağı adli kontrol tedbiriyle tahliye edildi.

Tahliyesi tepki çekti, itiraz edildi

Sürücü Dandin’in 3 ay sonra tahliye edildiğine ilişkin haberden sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, tahliye kararına itiraz etti.

Yeniden hakim karşısına çıkacak

İtiraz üzerine Dandin hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Dandin, polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ankara’nın Etimesgut ilçesinde 26 Şubat 2024’te kaldırımda yürüyen 2 kişiye çarparak ölümlerine sebep olan Mehmet Can Dandin, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı üzerine gözaltına alınmıştır.” denildi.

İddianamede yer alan adli tıp raporunda asli kusurlu bulunan sürücü Dandin, Ankara Batı 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 19 Eylül’de hakim karşısına çıkacak.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Umarız bu içerik sizler için faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir