Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AB üyeliğiyle ilgili açıklama – 2024

Güncel habere göre;

Estonya Cumhurbaşkanı Karis ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Avrupa Birliği’ne tam üyelik stratejik hedefimizdir. Birliğin de Türkiye’ye benzer bir perspektiften yaklaşmasının müşterek menfaatimize olduğu aşikar” dedi.


ensonhaber.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasi trafiği sürüyor..

Estonya ve Türkiye ilişkilerinin 100. yılı nedeniyle Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye geldi.

Karis, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşılandı.

Törenden sonra yapılan ikili ve heyetler arası görüşmeler sonrası iki lider, kameraların önüne geçti.

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine dikkat çekti.

“Avrupa Birliği’ne tam üyelik stratejik hedefimizdir”

“İkili ilişkileri geliştirme yönünde ortak irademizi teyit ettik. Sayın Cumhurbaşkanı ile güncel ve bölgesel meseleleri de ele aldık” diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

Avrupa Birliği’ne tam üyelik stratejik hedefimizdir.

Birliğin de Türkiye’ye benzer bir perspektiften yaklaşmasının müşterek menfaatimize olduğu aşikar. Estonya’nın da bu anlayış temelinde Türkiye’ye desteğinin artacağını düşünüyorum.

“Ukrayna’da savaşa yönelik gelişmeler ve Gazze’deki vahşet gündemimizdeydi”

Görüşmemizde Ukrayna’daki savaşa yönelik gelişmeleri de ele aldık. Ukrayna’daki yıkımın bir an önce son bulması, taraflar arasındaki nihai çözüm ancak diplomasi ile olabilir.

Gazze’de yaşanan vahşet de gündemimizdeydi. İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü katliamlar küresel güvenliği de tehdit ediyor. Bu barbarlığın sorumluları hukuk önünde er ya da geç hesap verecektir. Gazze’deki insani felaketin sona ermesi için acil ateşkes ve insani ihtiyaçların ulaştırılması önemlidir. Uluslararası toplumun artık bu konuda ağırlığını ortaya koyması lazım..

Umarız bu içerik sizler için faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir