Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Haber

Düzce’de Prusias Ad Hypium Antik Kenti’ni bayramda 3 bin kişi ziyareti etti – 2024

Güncel habere göre;

Batı Karadeniz’in Efes’i olarak bilinen Prusias Ad Hypium Antik Kenti bayram tatilinde ziyaretçi akınına uğrarken, uzman ekiplerce yapılan çalışmaların yıl sonunda tamamlanarak restorasyona başlanması planlanıyor.


AA

Kurban Bayramı tatilinde vatandaşlar yurdun dört bir yanında yoğunluk oluşturdu.

Düzce’de “Batı Karadeniz’in Efes’i” olarak anılan, Prusias Ad Hypium Antik Kenti’ni bayram tatilinde ziyaretçi akınına uğrayan bölgelerden biri oldu.

3 bin kişi ziyaret etti

Tarihi yapıların titiz şekilde korunduğu bölgede yetkililer eşliğinde tiyatro basamakları, koridorlar ve en tepede bulunan Aslanlı Mozaik’i görme şansı elde eden 3 bin ziyaretçi, yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler aldı.

Ziyaretçiler, kazılarla ortaya çıkarılan tiyatro çevresine, bozulmadan günümüze erişmeyi başarmış sahne ve basamak bölümlerine hayran kaldı.

Ekipler kazı çalışmalarını sürdürüyor

Geçmiş dönemlerdeki depremler ve restorasyonlarla yıkıma ve değişime uğradığı tespit edilen antik kentteki kazı çalışmaları, uzman ekiplerce yürütülüyor.

Antik tiyatro, surlar, su kemerleri ve Roma Köprüsü gibi yapıların yer aldığı bölgede, tiyatro bölümündeki kazılarda şimdiye kadar 2 bin yıllık olduğu sanılan, Yunan mitolojisinde “gözlerine bakanı taşa çeviren, yılan saçlı dişi canavar” olarak bilinen Medusa heykel başı, mask (yüz kalıbı) heykelleri ile grotesk (eski çağ Roma yapılarında bulunan tuhaf, gülünç figürlerden oluşmuş süsleme) figürü ve tonoz (tavan örtüsü) bulundu.

Kabartma heykellere rastlandı

Sahne bölümünün ortalarında yürütülen çalışmada ise yine Yunan mitolojisindeki tanrı Apollon, zafer tanrıçası ve avcı Akteon’un kabartma heykellerine rastlandı.

Tiyatro yapısının büyük bölümü açığa çıkarılan kazılarda, geçen yılın son bölümünde “Dionysos Kült Mekanı”nı yansıtan aslanlı mozaik ve Büyük İskender’e ait heykel başı bulunması, arkeologları heyecanlandırdı.

Doğu Roma döneminde tiyatronun amacı dışında kullanıma başlandığının tespitiyle özellikle Osmanlı döneminden itibaren yerleşim alanı olarak kullanıldığı da yapılan kazılar neticesinde anlaşıldı.

Buna rağmen büyük oranda sağlam şekilde ortaya çıkarılan tiyatro, yalnızca Bitinya bölgesinin değil, Anadolu’nun da iyi korunmuş tiyatrolarından biri olma özelliği taşıyor.

Yıl sonuna kadar restorasyona başlanması planlanıyor

Halk arasında “40 Basamaklar” adıyla bilinen, 100 metre uzunluğa ve 74 metre genişliğe sahip antik tiyatronun yarım daire biçimindeki oturma alanı, aslan pençesi figürleriyle süslenmiş basamakları, kemerli geçitleri ve sahnesinin bir bölümü günümüze kadar ulaştı.

Antik kentte 10 arkeolog ve Düzce Belediyesi tarafından sağlanan 60 kişilk personel ve ekipman desteğiyle 5 yıldır 12 ay kesintisiz devam eden çalışmaların yıl sonunda tamamlanarak restorasyona başlanması planlanıyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Umarız bu içerik sizler için faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir