Pazartesi, Temmuz 15, 2024
Haber

Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur ABD’de yakalandı – 2024

Güncel habere göre;

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Eyüpsultan’daki trafik kazasında ölüme sebebiyet verdikten sonra ABD’ye kaçan Timur Cihantimur ile annesi Eylem Tok’un yakalandıklarını açıkladı.


ensonhaber.com

İstanbul Eyüpsultan’da 1 Mart 2024 günü meydana gelen trafik kazasında arkadaşlarıyla ATV ile gittiği esnada arızalanması sonrası yol kenarında bekleyen Oğuz Murat Aci’ye çarpan ve ölümüne neden Timur Cihantimur, annesi Eylem Tok ile birlikte yurt dışına kaçmıştı.

Tok, oğlu Cihantimur ile birlikte önce Mısır’a oradan da ABD’ye geçmişti.

Kırmızı bülten çıkarılmıştı: Yakalandılar

Olayın üzerinden yaklaşık 3,5 ay geçerken kırmızı bülten de çıkartılan anne ve oğul halen yakalanmamıştı.

Türkiye’nin gündemini sarsan olayla ilgili bugün, bir son dakika gelişmesi yaşandı.

Ölümlü kazaya karıştıktan sonra oğlu ile ABD’ye kaçan Eylem Tok ve oğlu yakalandı.

Haberi, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç duyurdu.

“Süreci bakanlık olarak yakından takip ediyoruz”

Bakan Tunç, süreci bakanlık olarak yakından takip ettiklerini vurguladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Tunç, “ABD Adalet Bakanlığı yetkililerinden bugün aldığımız bilgiye göre Eylem Tok ve Cihantimur Tok, ABD’de iade talebimiz kapsamında yakalanmışlardır. Süreci bakanlık olarak yakından takip ediyoruz.” dedi.

Ne olmuştu?

İstanbul Eyüpsultan’da 1 Mart’ta seyir halindeki 3 ATV aracından biri arızalanmış, yol kenarına çekilen arızalı araç tamir edilmeye çalışılırken aynı yönde ilerleyen iki araçtan biri, buradaki 3 ATV’ye çarpmıştı.

Kazada yaralanan 5 kişi hastaneye kaldırılmış, yaralılardan Oğuz Murat Aci müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

Yapılan incelemede, kazaya neden olan 17 yaşındaki sürücü Timur Cihantimur’un, olay yerine gelen annesi Eylem Tok’un aracıyla buradan uzaklaşıp, saat 02.00 sıralarında İstanbul Havalimanı’na gittiği, 04.30 sıralarında da annesiyle Mısır’a uçtuğu tespit edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Mısır’a kaçan Timur Cihantimur ve Eylem Tok hakkında yakalama kararı çıkarılmış, sonrasında da kırmızı bülten çıkarılması talebiyle Adalet Bakanlığı’na yazı yazılmıştı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da Mısır adli makamlarıyla temasa geçildiğini, ABD’ye gittikleri tespit edilen şüphelilerin iadesi için geçici tutuklama talep evrakının ABD yetkili makamlarına iletildiğini açıklamıştı.

Baba Cihantimur hakkında adli kontrol tedbiri

Şüphelinin babası Bülent Cihantimur’un iş yerinde çalışan kurumsal iletişim uzmanı Ayşe Ceren S., “suçluyu kayırma” ile “delileri gizleme” suçlarından tutuklanmış, Cihantimur ve kazadan sonra yaralılardan birinin kayıp telefonunu emniyete teslim eden A.K. hakkında ise adli kontrol tedbiri uygulanmıştı.

Baba Bülent Cihantimur da “suçluyu kayırma” suçundan “şüpheli” sıfatıyla ifade vermişti.

Hakimlik, Bülent Cihantimur hakkında ayrıca, “imza atma” şartını içeren adli kontrol tedbiri uygulanmasını da kararlaştırmıştı.

Olay gecesi, Mısır’a gittikleri belirlenen sürücü Timur Cihantimur ve annesi yazar Eylem Tok hakkında yakalama kararı çıkaran savcılık, şüphelilere yönelik kırmızı bülten kararı çıkarılması talebiyle Adalet Bakanlığı’na yazı göndermişti.

Umarız bu içerik sizler için faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir