Cumartesi, Haziran 22, 2024
Haber

Programımızın olumlu sonuçları enflasyon beklentilerine yansıyor – 2024

Güncel habere göre;

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TCMB’nin piyasa katılımcı anketinin sonuçlarını değerlendirerek “Hedefimize ulaşmakta kararlıyız” dedi.


ensonhaber.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mayıs ayı piyasa katılımcıları anketini paylaştı. Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi, bir önceki anket döneminde yüzde 44,16 iken, bu anket döneminde yüzde 43,64 oldu.

Merkez Bankası’nın sonuçlarını paylaştığı ankete göre, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi, bir önceki anket döneminde yüzde 35,17 iken, bu anket döneminde yüzde 33,21 oldu. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 22,05 ve yüzde 21,33 olarak gerçekleşti.

“Yıl sonu enflasyon beklentisinde gerileme devam ediyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı mesajında, Orta Vadeli Program’ın (OVP) olumlu sonuçlarının enflasyon beklentilerine de yansıdığıın belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Programımızın olumlu sonuçları enflasyon beklentilerine de yansıyor. Yıl sonu enflasyon beklentisinde gerileme devam ederken, 12 ay sonrası beklenti ekim ayına kıyasla 12,1 puan azalarak yüzde 33,2 oldu.

“Beklentilerdeki iyileşme, enflasyon ataletinin kırılmasında çok önemli”

Beklentilerdeki iyileşmenin kalıcı fiyat istikrarının sağlanmasındaki önemine değinen Bakan Şimşek açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

Beklentilerdeki iyileşme, enflasyon ataletinin kırılmasında ve kalıcı fiyat istikrarının sağlanmasında çok önemli.

“Enflasyon, yılın kalan yarısında hızla gerileyecek”

Mayıs ayında yıllık enflasyonun en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yılın kalan döneminde hızla gerilemesini bekliyoruz. Enflasyon gerçekleşmeleri de beklentileri etkiliyor, dezenflasyon sürecinin başlamasıyla beklentiler hedefimize daha hızlı yakınsayacaktır. Hedefimize ulaşmakta kararlıyız.

Umarız bu içerik sizler için faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir