Perşembe, Nisan 25, 2024
Haber

Sivas’ta ot süpürgelerle geçen ömür! Teknolojiye rağmen satışını yapmaya devam ediyor – 2024

Güncel habere göre;

Yaklaşık 40 yıldır ot süpürge satan esnaf, gelişen teknolojiyle birlikte talep azalsa da el emeği göz nuru mesleğini yaşatıyor.


İHA

Sivas’ta yaşayan 55 yaşındaki Mahir Toraman, ot süpürge satarak geçimini sağlıyor.

Bir zamanların popüler temizlik ürünü olan el süpürgeler şimdilerde unutulmaya yüz tuttu.

Toraman da yaklaşık 40 ot süpürge satışı yapıyor. Teknolojinin gelişmesi ve elektrikli süpürgelerin yaygınlaşmasıyla ot süpürgelere olan talep azalsa da, Toraman tutkusuyla bu mesleğini yaşatmaya devam ediyor.

Daha sağlıklı ve her şeyi doğal

Mahir Toraman, ot süpürgelerin toz kaldırmasına rağmen diğer süpürgelere göre daha sağlıklı olduğunu ve her şeyin doğal olduğunu söyledi.

Toraman, eskiden müşterilerin en az beş tane süpürge aldığını, şimdi ise bir tane alırken bile tereddüt ettiklerini belirtti.

“Müşteri bir süpürge alsa bile onu dahi düşünerek alıyor”

“Ot süpürge artık rağbet görmüyor, bu meslek artık bitti.” diyen Toraman, şöyle konuştu:

“Artık teknoloji gelişti bu süpürgeler öldü. Bu ot süpürgeler kullanırken tozda kaldırsa diğer süpürgelere göre çok daha sağlıklı çünkü her şeyi doğal. Ben çırak olarak geldim bu işe devam ettim. Bu işi yaklaşık otuz beş kırk yıldır devam ettiriyorum. Bu işe başladığım ilk zamanla şimdi arasında çok fark var. Eskiden süpürge almaya gelen en az beş tane alırdı şimdi gelen müşteri bir süpürge alsa bile onu dahi düşünerek alıyor.

“Annemin eline şimdi elektrikli süpürge versek süpüremez”

Bu süpürgenin yaptığı işi şimdiki elektrikli süpürge yapmaz. Bu ot süpürgeler hem eskinin hem de şimdinin lüksü. Annemin eline şimdi elektrikli süpürge versek süpüremez halen bununla süpürebilir. Hep bu mesleği yaptım. Yani yaparken duygulanıyorum sonuçta bununla geçimimi sağlıyorum. Bu meslek artık bitmiş bir meslek.”

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Umarız bu içerik sizler için faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir